FICOCC #12

February- 2018

**All proud winners can get a Statuette if it is an individual prize. If the prize involves a team, they can obtain up to three Statuettes per prize.
** The cost of each Statuette is $ 212

** The payment is made to the Festival Bank Account or paypal account ficocc.dolar@gmail.com, following the link:

** Then send an email to
ficocc2016@gmail.com, indicating:
- Film title,
- Name of representative, Phone
- Prize
- Shipping Address.

** The representative rides the shipping costs. Any questions, please write to the above address.

February´s  Winners

FICOCC #12

On-line Film Festival with Live Screening of Winners

Best Animation Film

November 10th, By Aryanto Yuniawan, Indonesia, 2013

20180724_112255.jpg

Best Student Short Film

M'66, By Jacqueline König, Germany, 2017

JHETT TOLENTINO.jpg

Best Documentary Half-Length Film

Life Is What You Make It, By Jhett Tolentino

Tom Schuster - Holy Spirit.jpg

Best Lead Actor Feature Film

Tom Schuster - Holy Spirit

Best Lead Actor Feature Film

Tom Schuster - Holy Spirit

Best Feature Film Of The Month

Holy Spirit, By Mike Baran, Germany, 2017

Best Supporting Actor Feature Film

Michael Foerster - Holy Spirit

Best Sound Design Feature Film

Mani Gruber- Holy Spirit

Special Mention Supporting Actress Feature Film

Stefanie Mendoni - Holy Spirit  

Best  Comedy Feature Film

Holy Spirit, By Mike Baran, Germany, 2017

Best Young Actor Short Film

Harshit Mahawar - Beggars

Best Cinematography Feature Film

Menduh Nushi - Agnus Dei

Best Music Score Short Film

Jean-Michel Bernard - Deux Mains

Best Student Short Film

M'66, By Jacqueline König, Germany, 2017

Best Experimental Short Film

Dai Jian Suite, By Mimi Garrard, United States, 2017

Best  Opera Prima Feature Film

Agnus Dei, By Agim Sopi, Kosovo, 2014

Best of the month

Best Short Film Of The Month

Amma Meri, By Tarun Jain, India, 2017

Best Feature Film Of The Month

Holy Spirit, By Mike Baran, Germany, 2017

Audience Awards

- Audience Award 1st Place: Amma Meri, By Tarun Jain, India, 2017

- Audience Award 2nd Place: Toxicity, By Angelique Muller, Malta, 2017

- Audience Award 3rd Place: Stardust, By Shihang Qu, China, 2018

Best Young Actor Short Film

Harshit Mahawar - Beggars

1.- Short Film Awards

Best Drama Short Film         

Amma Meri, By Tarun Jain, India, 2017

 

Best Comedy Short Film      

Toxicity, By Angelique Muller, Malta, 2017

 

Best Thriller Short Film        

Play To Live, By Diego Ferres, Uruguay, 2018

                                                                         

Best Terror Short Film         

Off Kid, By João Folharini, Brazil, 2018       

 

Best Fantastic Short Film

11:40, By Fatah Minoobakhsh, Iran, 2018

 

Best Action Short Film

Stardust, By Shihang Qu, China, 2018

 

Best Lgbt Short Film

Freedom, By Ayaka Furukawa, United States, 2018

 

Best Student Short Film

M'66, By Jacqueline König, Germany, 2017

 

Best Experimental Short Film

Dai Jian Suite, By Mimi Garrard, United States, 2017

 

Best Super Short

Box, By Sacha Beeley, United Kingdom, 2017

 

Best Documentary Short Film

Replaced: Between The Lines, By Jochem Casier, Belgium, 2017

 

Best Animation Film

November 10th, By Aryanto Yuniawan, Indonesia, 2013

 

2.- Individual Awards Short Films:

 

Best Director Short Film

Tarun Jain - Amma Meri

Special Mention Director Short Film

Angelique Muller – Toxicity

 

Best Screenplay Short Film

Fatah Minoobakhsh - 11:40

Special Mention Screenplay Short Film

Tarun Jain - Amma Meri

 

Best Lead Actor Short Film

Anurag Arora - Amma Meri

Special Mention Lead Actor Short Film

Rajeev Surti – Acceptance

 

Best Supporting Actor Short Film

Raghuvir Mann - Amma Meri

Best Young Actor Short Film

Harshit Mahawar - Beggars

Special Mention Young Actor Short Film

             Suraj Diwedi - Beggars                

 

Best Lead Actress Short Film

Priyanka Panchal - Acceptance

Special Mention Lead Actress Short Film

George Hanover - 'The Other Woman', Zizi's Dream


Best Supporting Actress Short Film

Ivy Li - Stardust

 

Best Young Actress Short Film

Cici Mazer - Off Kid

Special Mention Young Actress Short Film

Breanna Rossi - Sarah's Moving On

 

Best Team Performance Short Film

Paul Portelli, Narcy Calamatta, Simon Curmi - Toxicity

Special Mention Team Performance Short Film

Anurag Arora, Diksha Lamba, Raghubir Mann, Devki, Naresh Kaushik & Team - Amma Meri

 

Best Cinematography Short Film (Ex Aequo)

Karan Thapliyal - Amma Meri

Marcos Carvalho - Off Kid

Special Mention Cinematography Short Film

Lawrence Liu – Stardust

 

Best Art Direction Short Film

Ayaka Furukawa - Freedom

Special Mention Art Direction Short Film

Zizi Rincolisky - 'The Other Woman', Zizi's Dream


Best Sound Design Short Film

Shajith Koyeri - Amma Meri

Special Mention Sound Design Short Film

Aftab Hafeez - Stardust

 

Best Editing Short Film 

Off Kid

Special Mention Editing Short Film 

Pushkar Bhaskar, Rahul Tiwari - Acceptance

 

Best Music Score Short Film

Jean-Michel Bernard - Deux Mains

Special Mention Music Score Short Film

Iqbal Dàrbar - Acceptance

 

Best Production Design Short Film

Linlin Wang - Stardust

Special Mention Production Design Short Film 

Freedom

 

Best Costume Design Short Film

Linda Guh - Stardust

 

Best Fx Short Film

Luis Yang - Stardust

2.- Feature &  Half – Length Film Awards

Best  Drama Feature Film

One Of These Days, By Nadim Tabet, Lebanon, 2017

 

Best  Comedy Feature Film

Holy Spirit, By Mike Baran, Germany, 2017

 

Best  Fantastic Feature Film

The Ghost Of Tacande, By Antonio Manuel Fernandez, Spain, 2017

 

Best  Opera Prima Feature Film

Agnus Dei, By Agim Sopi, Kosovo, 2014

 

Best Indie Feature Film

Du Satin Blanc, By Gloria Rodenas, France, 2016

 

Best  Documentary  Feature Film

Enemy Of Islam? A Meeting With Nouri Bouzid, By Stefano Grossi, Italy, 2015

 

Best  Fiction Half-Length Film

People, By Pavlos Iordanopoulos, Greece, 2017

 

Best Documentary Half-Length Film

Life Is What You Make It, By Jhett Tolentino, United States, 2017

 

Individual Awards Feature & Half-Length Films:


Best Director Feature Film

Mike Baran - Holy Spirit

Special Mention Director Feature Film

Agim Sopi - Agnus Dei

 

Best Screenplay Feature Film

Nadim Tabet - One Of These Days

Special Mention Screenplay Feature Film

Gloria Rodenas - Du Satin Blanc

 

Best Script For Documentary Feature Film

Jhett Tolentino - Life Is What You Make It

 

Best Lead Actor Feature Film

Tom Schuster - Holy Spirit

Special Mention Lead Actor Feature Film

Astrit Alihajdaraj - Agnus Dei

 

Best Supporting Actor Feature Film

Michael Foerster - Holy Spirit

Special Mention Supporting Actor Feature Film

Vicente Brito- The Ghost Of Tacande

                                                     

Best Lead Actress Feature Film

Yumna Marwan - One Of These Days

Special Mention Lead Actress Feature Film

Manal Issa -One Of These Days

Best Supporting Actress Feature Film

Zaklina Ostir - Agnus Dei

Special Mention Supporting Actress Feature Film

Stefanie Mendoni - Holy Spirit         

                                                     

Best Young Actress Feature Film

Alba Carbajal - The Ghost Of Tacande

 

Best Team Performance Feature Film

Manal Issa, Yumna Marwan, Reine Salameh, Panos Aprahamian & Team - One Of These Days

Special Mention Team Performance Feature Film

Dirk Gunther Mohr, Nastassia Firestone, Matthijs Ten Kate, Dirk Van Der Pol & Team - Capo Di Famiglia

 

Best Cinematography Feature Film

Menduh Nushi - Agnus Dei

Special Mention Cinematography Score Feature Film

Sergio Roman, Aleix Lopez - The Ghost Of Tacande

 

Best  Editing Feature Film

Mike Baran And Oli Weiss - Holy Spirit

Special Mention Editing Feature Film

Manel Almiñana - The Ghost Of Tacande

 

Best Original Music Score Feature Film

Charbel Haber - One Of These Days

Special Mention Original Music Score Feature Film

Mendi Mengjiqi - Agnus Dei

 

Best Production Design Feature Film

Mike Baran - Holy Spirit

Special Mention Production Design Feature Film

Uran Duli - Agnus Dei

 

Best  Art Direction Feature Film

Laia Escuder - The Ghost Of Tacande

Special Mention Art Direction Feature Film

Afrim Gora - Agnus Dei

 

Best Costume Design Feature Film

Maria Teresa Albero - The Ghost Of Tacande

Special Mention Costume Design Feature Film

Karin Lueders - Holy Spirit

 

Best Sound Design Feature Film

Mani Gruber- Holy Spirit

 

Best Fx Design Feature Film

Jose Carlos Lopez, Sergio Nieto - The Ghost Of Tacande

3.- Others

Best Web Serie

Nemausus, By Quentin Uriel, France, 2018

                                                   

Best Video Art

                           Re, By Yaqing Chen, China. 2018                                

 

Best Screenplay Short Film

Trauma, By Sheila Sandhu, Puja Ballutia. India, 2018

Live Screening

Stardust, By Shihang Qu, China, 2018

11:40 - Forty Pass Eleven, By Fatah Minoobakhsh, Iran, 2018

'The Other Woman', Zizi's Dream, By Zizi Rincolisky, Ireland, 2016

Acceptance, By Sheila Sandhu, India, 2017

Beggars, By Ravinder Dhaka, India , 2016

The Perfect Girl, By Nadeem Shah, India, 2017

Amma Meri, By Tarun Jain, India, 2017

Play To Live, By Diego Ferres, Uruguay, 2018

Deux Mains, By Michaël Barocas, France, 2018

Toxicity, By Angelique Muller, Malta, 2017

On Thursday March 1st at 19:00 will be the live screening of a selection of short films, at Casa Dúo, Centro Latinoamericano de Arte y Diseño. Av. Tamanaco 3696, Lechería, Anzoategui, Venezuela.

FICOCC´s Official Selection: February– 2018

Short Films

Fiction Short Film

11:40 - Forty Pass Eleven, By Fatah Minoobakhsh, Iran, 2018

Acceptance, By Sheila Sandhu, India, 2017

Amma Meri, By Tarun Jain, India, 2017

Atlas Of Uncertainty, By Massimo Vito Avantaggiato, Italy, 2017

Beggars, By Ravinder Dhaka, India , 2016

Dai Jian Suite, By Mimi Garrard, United States, 2017

Deux Mains, By Michaël Barocas, France, 2018

Freedom, By Ayaka Furukawa, United States, 2018

In Limbo, By Stuart Wheeldon, United Kingdom, 2015

M'66, By Jacqueline König, Germany, 2017

Mystic Coffee, By Alberto Martín-Aragón, Spain, 2018

Neshamah, By Joao Pedro Oliveira, Portugal, 2016

Off Kid, ByJoão Folharini, Brazil, 2018

Play To Live, By Diego Ferres, Uruguay, 2018

Sarah's Moving On, By Josh Woo, United States, 2017

Song Of Hands, By Hamze Zarei, Iran, 2017

Stardust, By Shihang Qu, China, 2018

The Last Embrace, By Saman Hosseinpuor, Iran, 2018

'The Other Woman', Zizi's Dream, By Zizi Rincolisky, Ireland, 2016

The Perfect Girl, By Nadeem Shah, India, 2017

The Sutherland School, By Iñaki Velasquez, Chile, 2017

               Toxicity, By Angelique Muller, Malta, 2017  

      

Documentary Short Film

27 Year Bridge, By Neta Shlain, United Kingdom, 2018

Faro iInvisível, By Bruna Callegari, Brazil , 2017

O Nó Da Cana Também Dá Garapa, By Marco Escrivão, Brazil , 2017

Replaced: Between The Lines, By Jochem Casier, Belgium, 2017

 

Animation Film

​Blue Cherry, By Nathan Jurevicius, Australia, 2017

Box, By Sacha Beeley, United Kingdom, 2017

November 10th, By Aryanto Yuniawan, Indonesia, 2013

 

Feature Films

 

Fiction Feature Film

Agnus Dei, By Agim Sopi, Kosovo, 2014

Du Satin Blanc, By Gloria Rodenas, France, 2016

Holy Spirit, By Mike Baran, Germany, 2017

November 10th, By Aryanto Yuniawan, Indonesia, 2013

One Of These Days, By Nadim Tabet, Lebanon, 2017

The Ghost Of Tacande,  By Antonio Manuel Fernandez, Spain, 2017

Tolet, By Chezhiyan Ra, India, 2017

 

Documentary Feature Film

Dara Shikoh: An Aphorism For Truth, By Surendra Verma, India, 2017

Enemy Of Islam? A Meeting With Nouri Bouzid, By Stefano Grossi, Italy, 2015

The Cat From Havana, By Dacio Malta, Brazil, 2016

 

Half Length Films

 

Fiction Half-Length Film

Capo Di Famiglia, By Annemarie Libbers, Netherlands, 2017

Every Nation Worships The Practical God, By The Church Of Almighty God, Korea, 2017

People, By Pavlos Iordanopoulos, Greece, 2017

 

Documentary Half-length film

Life is What You Make It, By Jhett Tolentino, United States, 2017

Bread and angels, By Rachid Biyi, Morocco, 2016

Resistance, By Daniel Chocrón, Spain, 2018

Others

Video Art

And Their Faces Will Be Painted, By Elin Glærum Haugland, Norway, 2017

Re, By Yaqing Chen, China. 2018

The Taste Of The Smell, By Trevor Pilsen, United States, 2018

 

Web Serie

Nemausus, By Quentin Uriel, France, 2018

Ladies of house, By Richard Wray, United States, 2018

Baseball players, By Willy Gates, Canada, 2017

 

Screenplay Short film

The Bike, By Timothy Benson, United States, 2018

Trauma, By Sheila Sandhu, Puja Bhalutia. India, 2018

George, By Dwigth Parrish, United States, 2018

© 2016 FIVE CONTINENTS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 

    All rights reserved

descarga.png
  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
Follow us