September 3, 2017

Please reload

Entradas recientes

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Entradas destacadas

April´s Winners FICOCC

May 3, 2017

The April´s Winners FICOCC are the following:

 

 

 

Best short film of the month

The shortest are always the best !, by Daniel Jenny

Best feature film of the month

Suicide, by Juan Andres Mateos Diaz

 

1.- Short Film Awards

 

Best Drama Short Film
April fool´s day, by Apostolis Iliopoulos

​Special Mention Drama Short Film
Encallados, by Josué Hermes

​Special Mention Drama Short Film
Living Idle, by Ramana

Best Comedy Short Film
The shortest are always the best!, by Daniel Jenny

​Special Mention Comedy Short Film
Dream a little dream of me, by Massimo Perego Meroni

 

Best Terror Short Film

​The Last Zombie, by Anthony Lecomte

Special Mention Terror Short Film

Claire and Bruno: a story of love and fresh meat, by Lionel Delebarre

 

Best Experimental Short Film
Eventide, by Muriel Paraboni

​Special Mention Experimental Short Film
Black reflection, by Soudabeh Kamrani

​Best Documentary Short Film
​The fall, by Mohsen Olyaei

Special Mention Documentary Short Film
The Sons of Mapes, by Aaron Hosé

Special Mention Documentary Short Film
La Hoyada, by Roberto Flores

 

Best Student Short Film
Buzzing of a bumblebee, by Vladimir Beldian

​Special Mention Student Short Film            
Africana, by Amin Elhag

​Special Mention Student Short Film
Mirror, by Sara Eustáquio

Best Opera Prima Short Film
Gustavo Sani - Invisible Eyes

 

Best Indie Short Film
I can change, by Joachim Dejonghe

Special Mention Indie Short Film
My friend, my wife and a trout, by Jean Claude Ricquebourg

 

Individual Awards:
Best Director short film (ex aequo)
José Hermes – Encallados

Daniel Jenny - The shortest are always the best !

Special Mention Director short film
Joachim Dejonghe - I can change

 

​Best screenplay short film (ex aequo)
Daniel Jenny - The shortest are always the best !

Maysel Bello - The homicide

​Special Mention screenplay short film
Majid Khorasani - Downfall

​​Special Mention screenplay short film
Gustavo Sani - Invisible Eyes

 

Best Lead Actor short film

Hector Medina - A Tale with Christ and Jesus

​Special Mention Lead Actor short film
Waldo Franco - The homicide

 

Best Supporting Actor short film short film

Alejandro Bosh - A Tale with Christ and Jesus

Special Mention Supporting Actor short film
Francois Negret - The shortest are always the best !

 

Best Lead Actress short film
Núria Blay - Dream a little dream of me

Special Mention Lead Actress short film
Eva María Milara - From inside

Special Mention Lead Actress short film
​Julia Cazals - Scene

 

Best Supporting Actress short film
Tine Van Den Wyngaert - I can change

​Special Mention Supporting Actress short film
Geetanjali Mishra - Living Idle

                                                                          ​        

Best Young Actress short film

Jamie Marchuk - Mirror
 

​Best team performance short film

Galina Konovalova, Vyacheslav Shalevich, Viktor Zozulin, Anatoly Menchikov, Maria Volkova & team- Buzzing of a bumblebee

Special Mention team performance short film

Hector Medina, Dayron Moreno, Laura de la Uz, Alejandro Bosh & team - A Tale with Christ and Jesus

 

Best Cinematography short film
Ilya Kondratiev, Dmitry Polyakov - Buzzing of a bumblebee

Special Mention Cinematography short film
​The fall

 

Best Art Direction short film
Ramana - Living Idle

​Special Mention Art Direction short film
Hyandra Ello - Banalities

Best Sound design short film

Carina Levitan - Eventide
Special Mention Sound design short film
Jamais vu

Best Editing short film
Pancho Ortega / José Hermes - Encallados

Special Mention Editing short film
Jamais vu

Best Original music score short film

Darin Sisoev - Buzzing of a bumblebee

Special Mention Original music score short film

Varaprasad J V - Living Idle

Best Makeup short film
Alice Corre, David Scherer - The last zombie

 

Best Production design short film

​Fraterciné - The last zombie

Special Mention Production design short film

Ramana - Living Idle

 

Best Costume design short film

Satyaramana - Living Idle

 

2.- Feature &  Half – length film Awards

Best Drama feature

Género, by Manuel Mira

Special Mention Drama feature

R.E.M., by Xavi Herrero

 

Best Indie feature

THE ARCHIPELAGO, by Benoit Maestre

Documentary Half-length film

De Lola a Laila, by Milena Bochet

Special Mention Documentary Half-length film

Suicide, by Juan Andres Mateos Diaz

 

Best video clip

Peaceful Life

Special Mention video clip

Fade

 

Best Video art

Homeless, by Leyla Rodriguez

Special Mention Video art

Sobrecarga, by Rafael Triana      

​Best Trailer

Banalities (Rafael de Andrade. Brazil)

 

Individual Awards:
Best Director feature

Manuel Mira - Género

Special Mention Director feature
Milena Bochet - De Lola a Laila

 

​Best screenplay feature

Benoit Maestre - The Archipelago

Best Lead Actor feature

Toni Pons - Suicidio

 

Best Supporting Actor short film feature

Guillaume Destrem – The archipelago

 

Best Lead Actress feature
Ainoa Herrero - REM

Special Mention Lead Actress feature
Mónica Portillo - Género

 

Best team performance feature

Sylvie Maury, Guillaume Destrem, Samuel Mathieu & team - The archipelago

 

Best Cinematography feature
Xavi Rubio, Angel García - Suicidio

Special Mention Cinematography feature
Xavi Herrero – R.E.M.

 

Best Art Direction feature
Colau Cortés - Suicidio

 

​Best Editing feature
Salvatore Fronio - De Lola a Laila

 

​Best Production design feature

Sergio Rodrigo - Suicidio